Bugun...


İbrahim VELİ

facebook-paylas
İHTİYATLI EKONOMİ
Tarih: 10-03-2020 08:42:00 Güncelleme: 10-03-2020 08:42:00


Ekonomide oluşan eğilimleri ve riskleri ortaya koyan “TÜSİAD 2020 Yılına Girerken Türkiye ve Dünya Ekonomisi Raporu”, iş dünyasının ihtiyatlı bir beklenti içinde olduğunu gözler önüne seriyor. Rapor, önce dünya ekonomisindeki gelişmelerin arka planına ışık tutarak, küresel ekonomiye damgasını vuran temel trendlerin “ticaret savaşları ve resesyon korkusu” olduğunu belirtiyor. Çin ve Amerika arasındaki anlaşmazlıklara dikkat çekerek, %3 küresel büyümeye karşılık ticaret hacminin yalnızca %1,1 arttığına vurgu yapıyor.

Ülkemizin küresel ekonomik gidişattan nasıl etkilendiğini ayrıntılı ele alan ekonomi raporu, “Ağustos 2018’de yaşanan kur şoku ve onu izleyen ekonomik daralmanın umulmadık ölçekte büyük bir işsizlik, %50 kur artışı ve %25’e yaklaşan yüksek enflasyon” oluşturduğunu rakamlarla anlatıyor. Bu süreçte, “2019 yılı büyümesinin %1’in altında kalması” ve yaşanan enflasyon ile “Türkiye’nin dünya sıralamasında en yüksek dördüncü ülke konumunda” olmasına dikkat çekiliyor.

Önlem paketlerine değinen rapor, “faiz indirimleri ile kriz döneminde ertelenen tüketici talebi konut ve otomobil başta olmak üzere tüm alanlarda Eylül 2019’dan itibaren etkisini göstermeye” başlamış olsa da, “ticari kredilerde canlanmanın zayıf ve geriden geliyor” olmasına dikkat çekiyor. Bu yüzden “yatırımların da 2020 ikinci çeyrekten itibaren artmaya başlaması bekleniyor” ifadesiyle ekonomideki ihtiyatın boyutlarını çiziyor.

Raporda yer alan önemli bir ayrıntı da, “2009 krizinde dış talepte azalma yaşandığı için sanayi sektörünün kötü etkilediği, 2018 krizinde ise başrolü inşaat sektörünün oynaması”dır. Bu karşılaştırmayı, “inşaat istihdamının 2,2 milyon kişiden 1,5 milyon kişiye düşerek %30 daralması” ile ortaya koyan rapor, “tarım istihdamında 500 bin kişilik bir düşüş (sektör için yaklaşık %10) gerçekleştiği”ni belirterek, toplamda inşaat ve tarım sektöründe kaybolan istihdam yaklaşık 1,2 milyon kişi olmasına dikkat çekiyor.

Bu noktada “nasıl oluyor da ihracat artıyor” sorusunu da cevaplayan Tüsiad, “iç talep daralması nedeniyle pek çok imalatçının dış pazarlarda fiyat kırarak üretime devam etme çabası”nın ihracatı yüksek tuttuğunu ifade ediyor. Ancak “cari açığın yeniden artışa geçmesi dış finansman ihtiyacını artırarak yeniden risk oluşturma potansiyeline” değinerek, “Türkiye’nin bu sarmalı kırmasının yolu; yapısal reformlar ile ekonomide verimliliği artırmak” olacağına vurgu yapıyor.

Finansal gelişmelere de ışık tutan rapor, “Merkez Bankası’nın yıl boyunca izleyeceği politikanın enflasyon hedefi doğrultusunda mı yoksa Yeni Ekonomi Programı’nın hedefleri mi doğrultusunda mı olacağı” konusunun dikkatle takip edilmesini önemsiyor. Ve “eğer banka bilançolarında daha hızlı bir mekanizma yardımı ile sorunlu kredilerin temizlenmesi mümkün olursa büyüme oranı tahminimizin üzerinde gerçekleşebilir” önerisinde bulunuyor. Ancak yapmış olduğu “Amerikan Merkez Bankası’nın 2021 yılına kadar faizde herhangi bir değişiklik yapmayacağı” varsayımı FED’in faiz indirimine gitmesi ile tutmuyor.

2020’de Türkiye ekonomisindeki beklentilere de yer veren Tüsiad, raporunda sonuç olarak; “istihdam ve fiyat istikrarına yönelik hedeflerin desteklenmesi için yapısal reformların ve yatırımların öncelenmesi” gerektiği vurgulanıyor ve ihtiyatlı olunması çağrısı yapılıyor. “Büyümenin iç talep çekişli olması, artan ithalat nedeniyle net dış talebin büyümeye negatif bir katkısının olacağı” tahmininde bulunuyor. Küresel gelişmeler kapsamında ise; “önemli ticaret ortaklarında büyümenin yavaşlaması, jeopolitik çalkantılar, artan siyasi belirsizlikler, finansal piyasalardaki karışık gelişmeler ve uzun vadede zayıflayan üretkenlik artışı” gibi konulara dikkat çekiyor. “Küresel finans piyasalarında yüksek borçluluk nedeniyle yaşanabilecek sorunların, küresel risk artışının yükselmesiyle olumsuz sonuçlar doğurabileceği” varsayımına yer veriyor. Bakalım ihtiyatlı ekonomi, “elindeki sınırlı kaynakları verimli alanlara yönlendirerek” sürdürülebilirliği sağlayabilecek mi?

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HAVA DURUMU
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI