Bugun...SANAYİ ÜRETİMİ 4 AYDIR DARALIYOR

Sanayi üretiminde, eylül ayında başlayan daralma ekimden sonra kasımda da devam etti. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Kasım 2018'de, bir önceki yıla göre yüzde 6.5 azaldı. Sanayi camiasından bu duruma tepkiler gelmeye başladı

facebook-paylas
Tarih: 13-01-2020 17:23

SANAYİ ÜRETİMİ 4 AYDIR DARALIYOR

SANAYİCİLER TEDBİRLİ

TÜİK, 2018 yılı Kasım ayı Sanayi Üretim Endeksi verilerini açıkladı. Sanayi üretimi, kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 oranında düştü. Sanayi üretimi geçtiğimiz eylül ayından bu yana üst üste gerilemiş oldu. Sanayi camiasının önde gelen isimleri ise durum hakkında değerlendirme mesajları yayınladı. 2018’de yaşanan zorlukları 2019’da da yaşamak istemediklerini belirten sanayiciler, tedbirli davranıyor.

HEM AYLIK HEM YILLIK GERİLEDİ

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, sanayi üretim endeksinde aylık yüzde 0.3, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.5’luk gerilemeyi değerlendirerek, “Sanayi üretim endeksi ihracatımızdaki olumlu gelişmelere rağmen iç talepteki azalmaya bağlı iç pazardaki durgunluk nedeniyle maalesef hem aylık hem yıllık bazda geriledi.” dedi.

“OLUMSUZ ETKİ OLACAĞINA İŞARET”

Ana sanayi grupları içerisinde kasım ayında yıllık olarak imalat sanayideki yıllık yüzde 7.1, ara mallarındaki yüzde 11.9 ve sermaye mallarındaki yüzde 8.3’lük gerilemeye dikkat çeken Zeytinoğlu, “Sanayi üretim endeksi verilerinin detaylarına baktığımızda üretimdeki daralmada imalat sanayinin yanında ara malları ve yatırım eğilimini yansıtan sermaye mallarındaki belirgin gerileme dikkat çekiyor. Bu alt kalemlerde yaşanan son çeyrekteki daralmanın dördüncü çeyrek büyümesinde olumsuz etki olacağına işaret.” dedi. 

İMALAT SANAYİCİLERİ RİSKLİ BÖLGEDE

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar ise sanayicinin zor günlerden geçtiğini belirterek, kapasite kullanım oranının yüzde 78 seviyelerinden yüzde 74'e gerilediğini söyledi. EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, sanayi verilerine dair birkaç önemli göstergede eğiliminin aşağı yönlü olduğuna dikkat çekti. Yorgancılar, kapasite kullanım oranının yüzde 78 seviyelerinden yüzde 74'e gerilediğini, İmalat Sanayi Üreticileri Endeksi PMI'nın Nisan ayından bu yana riskli bölgede seyrini 44,7 seviyelerinde sürdürdüğünü kaydetti.
 

“YATIRIMLARIN ASKIYA ALINACAĞINI…”

Son açıklanan sanayi üretim endeksinin sert inişle yüzde 6,5 oranında, imalat sanayi üretim endeksinin ise yüzde 7,1 oranında gerilediğini belirten Yorgancılar, şöyle dedi: "Son 3 ayı negatif olmak üzere son 4 aydır üst üste daralan, aralık ayında da benzer şekilde negatif beklenen sanayi üretim endeksi, yılın son çeyrek büyümesi için de yüzde 3- 4'lük negatif bir büyümeyi teyit etmektedir. Özellikle de yatırımlardaki daralmayı teyit eden sermaye malındaki güçlü azalış, eğiliminin Kasım ayında da devam etmesi, yatırımların bir süre daha askıya alınacağını göstermekte. Tüm bu verilerin işaret ettiği husus, sanayicinin zor günlerden geçtiğidir. Ekonomi yönetimimizin bu farkındalık içerisinde, son olarak açıkladığı KOBİ destek paketini değerli bulmakla birlikte, ciddi bir maliyet yüküne sahip sanayici için 2018 yılında yapılan 4 farklı elektrik ve doğal gaz zammına karşı hâlâ beklediğimiz indirim müjdesi gelmemiştir. 2019 yılında üretmek, ürettiğimizi satarak döviz elde etmek istiyorsak üretim maliyetleri yeniden gözden geçirilmelidir."

 Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER POLİTİKA Haberleri

HAVA DURUMU
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI