Bugun...İHRACAT ARTIYOR

Küresel ölçekte korumacılık politikalarının hızla arttığı, ihracattaki rekabetin daha da keskinleştiği dönemde Eskişehir ihracatını arttırdı.

facebook-paylas
Tarih: 14-02-2020 08:37

İHRACAT ARTIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Eskişehir’de geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre ihracat yüzde 8,4 artarak 1 milyar 145 milyon dolara ulaştı. Ancak, Eskişehir Sanayi Odası vergi dairesi Eskişehir olmayan üyelerine yönelik yaptığı araştırmaya göre Eskişehir’in ihracatının 2019 yılı sonunda 2,5 milyar doların üzerinde gerçekleştiğini ortaya koydu. Eskişehir’in ihracat potansiyeli ve ortaya konan rakamlar konusunda değerlendirmede bulunan Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, ülkelerin yerine bölgeler ile şehirlerin yarıştığı yeni bir ihracat ekosistemin oluşturduğunu kaydederek, bu sistemde projelerle Eskişehir ekonomisine ve ihracatına katkı sağlamak için çalıştıklarını vurguladı. 

 

ESO YÖNETİMİNİN ÖNEMLİ HEDEFİ

ESO’nun ortak akılla belirlediği stratejiler ve hayata geçirdiği projelerle Eskişehir ve ülke ekonomisine değer kattığını ifade eden Başkan Kesikbaş, ihracat odaklı büyüme hedefleri doğrultusunda hareket ettiklerini anlatarak, “2023 yılında ihracatımızı 5 milyar dolar seviyesine getirmeyi hedefliyoruz. Üyelerimiz için hayata geçirdiğimiz Avrupa Birliği ve Ticaret Bakanlığı kaynaklı Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme (URGE) Projeleriyle sektörel odaklı ihracat çalışmaları yürütüyoruz.  Tedarikçi Günleri ile ülkemizin en büyük ihracatçı firmalarını üyelerimizle bir araya getiriyoruz. Yurt içi, yurt dışı fuar, yurt dışı ikili iş görüşmeleri organizasyonları şirketlerimizin ihracat faaliyetlerine katkı için uğraşıyoruz. Odamız yönetim kurulu ve profesyonel çalışanlarımız üyelerimiz için değer üretiyor, proje fabrikası gibi çalışıyor” dedi.

 

ESKİŞEHİR’DEN TÜM DÜNYAYA

Eskişehir’den başta ABD olmak üzere İtalya, Almanya, Fransa ve Çin başta olmak üzere 100’ü aşkın ülkeye ihracat yapıldığını açıklayan Kesikbaş; “ABD’nin her geçen yıl artarak ürün aldığı gözlemleniyor. 2015 yılında ABD’ye 291 milyon dolar olan ihracatımız 2018 yılında yaklaşık 500 milyon dolara yükseliyor. Diğer ülkeler ise İngiltere, Çin, Fransa ve Almanya. En çok ihraç edilen ürünler ise beyaz eşya alanında buzdolabı, ocak, fırın, madende boraks, manyezit, krom, mermer ve nikel; havacılıkta uçak-helikopter motoru, yapısal ve motor parçaları; yapı malzemelerinde PVC, seramik, kiremit, armatür, yapı kimyasalları; gıdada bisküvi, kek, kuru yemiş ve süt ürünleri; otomotiv sektöründe ise kamyon ve otomotiv parçaları olarak öne çıkıyor” diye konuştu. 

 

TÜRK EXİMBANK ESKİŞEHİR ŞUBESİ ESO’DA

İhracatın geliştirilmesi, ihraç edilen mal ve hizmetlerin çeşitlendirilmesi, ihraç mallarına yeni pazarlar kazandırılması, ihracatçıların uluslararası ticarette paylarının artırılması için ESO’nun sürekli çalıştığını dile getiren Kesikbaş, şöyle devam etti: “Ayrıca uluslararası piyasalarda rekabet gücü ve güvence sağlanması amacıyla Eskişehir’e Türk Eximbank şubesinin kazandırılması adına çalıştık. Türk Eximbank şubesinin ESO içerisinde açılmasına ön ayak olarak üretici firmalarımızın daha hızlı ve verimli bir şekilde ihracat desteklerinden faydalanmasını istedik. Türk Eximbank’ın Eskişehir’e 1 milyar dolarlık ihracat desteği sağlamasını hedefliyoruz. Türk Eximbank’a Eskişehir’e inanarak bu yatırımı yaptıkları için de teşekkür ediyoruz. İhracat yapan ve yapmak isteyen tüm üyelerimiz için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz.”FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İHRACAT Haberleri

HAVA DURUMU
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI