Bugun...ENDÜSTRİNİN ATA KENTİ

OSB’lerinin altyapısını iyileştirmeye ve ilçelerini ekonomik kimlikleri ekseninde ihtisaslaştırmaya hazırlanan sanayinin yeşil çınarı, mükemmeliyet merkezinden KÜSİ’ye kadar birçok konuda hem kente hem de ülkeye büyük bir dönüşüm yaşatmaya hazırlanıyor.

facebook-paylas
Güncelleme: 13-01-2020 17:34:32 Tarih: 10-01-2020 17:26

ENDÜSTRİNİN ATA KENTİ

GENİŞ SANAYİ YELPAZESİ

Türkiye’nin ilk OSB’sine ev sahipliği yapan ve sanayi işletmelerinin başarısıyla dikkat çeken Bursa’da onlarca farklı sektörün çarkı dönüyor. Geniş endüstri yelpazesi ve ülke ekonomisine can veren işletmeleriyle Bursa’nın örnek bir KOBİ cenneti olduğuna vurgu yapan Bursa Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mehmet Latif Deniz, “2017 yılı verilerine göre imza attığımız 157 milyar dolarlık ihracatımızın yüzde 90’ını sanayi ürünleri oluşturuyor” şeklinde konuştu. OSB’lerin altyapısının yenileneceğini söyleyen İl Müdürü, ilçelerin ekonomi karakteristiğine göre bir büyüme grafiğinin de benimseneceğini sözlerine ekledi. Sanayi Gazetesi’ne sektör dağılımından yatırım planlarına, KÜSİ’den Ar-Ge’ye kadar birçok farklı başlıkta Bursa’yı tanıtan Deniz, İstanbul ve Kocaeli’den sonra en çok Ar-Ge merkezine sahip olan kentteki ekosistemi de okuyucular için tahlil etti. İşte, KÜSİ’nin aktif kenti Bursa’nın Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Deniz’den önemli satır başları:

 

YÜZDE 33’Ü KOBİ

Bizlere ilinizin sanayi dinamiklerini tanıtabilir misiniz?

Dünya geneli yaşanabilir kentler sıralamasında 21. sırada yer alarak ilk 100’e giren tek Türk şehri olan Bursa, sanayi işletmelerinin yüzde 42’sinin bulunduğu Marmara Bölgesi’nde yer almakta ve bölge içi sanayi işletmeleri dağılımına göre de yüzde 22,37’lik bir oran ile İstanbul’dan sonra ikinci sıradadır. Bursa’da bulunan sanayi işletmelerinin çalışan sayısına göre; yüzde 65’i mikro, yüzde 25’i küçük, yüzde 8’i orta, yüzde 2'i büyük ölçekli işletmelerdir.

 

HEM OTOKENT, HEM GİYİM ÜSSÜ

Bursa’da hakim sektörler hangileridir?

Ülkemizin en önemli otomotiv ana sanayi firmaları olan Oyak-Renault, Tofaş-Fiat, Karsan ve Güleryüz A.Ş ilimizde faaliyet göstermektedir. Bu firmaların 2017 yıl sonu toplam araç üretim sayısı 755 bin adet ve ihracat miktarı ise toplam 5 milyar 723 milyon dolardır. Bunlara bağlı olarak otomotiv yan sanayi de gelişmiştir. Başlıcaları; Beyçelik, Bosch, Matay, Teknik Malzeme, Gramer ve  Mako’dur. Tekstil sektöründe ise gerek yurtiçi ve gerekse yurtdışına yönelik üretim ve ihracat yapan ülke çapında firmalar bulunmaktadır. Bu firmaların belli başlıları ise; Yeşim Tekstil, Zorlu Tekstil-Özdilek firmalarıdır. Özellikle ihracat açısından makine ve metal sanayinde gerek iç ve gerekse dış pazara üretim ve ihracat yapan çok sayıda firma vardır. Başlıcaları; Çemtaş, Döktaş, Asil Çelik, Burçelik, Durmazlar, Baykal Makine ve Ermaksan firmalarıdır. Gıda ve tarım sektörü il ekonomisinde önemli yere sahiptir. Penguen Gıda, Alara Tarım, Cargill, Marmara Birlik Koop, Sütaş, Eker, Frigo Pak, Tamek, Aroma, Uludağ, SEK gibi firmalardır. Toprak ve maden işleme sektöründe Bursa Çimento Fabrikası, Şişe Cam Fabrikaları, Orhaneli Linyit İşletmeleridir. Sanayi işletmelerimizin yüzde 20’si tekstil, yüzde 14’ü mobilya, yüzde 9’u ise gıda alanında faaliyette. Ülkemizin sanayi istihdamının yüzde 9,22’si Bursa’da yer alır. Bursa’da sanayi sektöründe istihdamda yüzde 22,52 oran ile tekstil ürünleri, yüzde 14,18’i otomotiv ve treyler, yüzde 10,42’i makine ve ekipmanlar ilk üç sırada yer almaktadır. Bursa’da çalışan sayısına göre ilk 3 büyük işletme; 6 bin 473’le Tofaş, 5 bin 704 ile Oyak-Renault ve 5 bin 566 ile Bosch’tur.

 

ARENANIN GÜÇLÜSÜ  
Yıllık ihracatınız ve bu ihracatta sanayi ürünlerinin payı nedir?

İlimizden 2017 yılı verilerine göre 157 milyar dolar ihracat gerçekleşirken geçtiğimiz yıla oranla yüzde 10,4 artış sağlamıştır. Bursa, 14 milyar ile bu yıl da İstanbul’dan sonra en fazla ihracat yapan il olmuştur. İkinci sırada yer alan Bursa, geçen yıla oranla yüzde 8,5 artış sağlamıştır. İlimiz ihracatının yüzde 90’ı sanayi ürünüdür.

 

PATENT ÜSSÜ BURSA
Kentin Ar-Ge potansiyeli hakkında bilgilendirebilir misiniz?

İlimizdeki Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin sayısı 118’e ulaştı. Bunlardan 101’i Ar-Ge ve 17’si tasarım merkezidir. İlimizdeki Ar-Ge merkezlerinin sektörel sıralaması 38 otomotiv yan sanayi, 20 makine-teçhizat, 14 tekstil şeklindedir. İlimizdeki tasarım merkezlerinin sektörel dağılımı ise 7 otomotiv yan sanayi ve 6 tekstil sektörü şeklindedir.  Bursa Ar-Ge merkezleri sıralamasında, İstanbul ve Kocaeli’den sonra üçüncü sırada. İlimizdeki Ar-Ge merkezlerinde yürütülen proje sayısı 32 bin 688, patent başvuru sayısı 9 bin 522, tescillenmiş ürün sayısı ise 2 bin 375. Bursa, tasarım merkezleri sıralamasında ise İstanbul, İzmir, Ankara ve Denizli’den sonra beşinci sırada. İlimizdeki toplam 17 tasarım merkezinde yürütülen proje sayısı 3 bin 983, patent başvuru sayısı 202, tescillenmiş ürün sayısı ise 141’dir. Bakanlığımızca, Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin kurulmasını teşvik amacıyla 2016’dan beri yürütülmekte KÜSİ ve Geliştirme Kurulu çalışmaları da ilimizdeki faaliyetlerini sürdürüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak yapılan çalışmaları somut bir şekilde ifade etmemiz gerekirse; yerlileştirme çalışmaları kapsamında ara malı olarak ithal etmekte olduğumuz 30 milyar dolar tutarındaki 3 bin çeşit ürün detaylı bir şekilde incelemeye alınmış ve yerli üretimlerinin gerçekleştirilmesi için yoğun bir çalışma başlatılmıştır. Şimdiden savunma sanayimizde, 2000’li yıllarda yüzde 25 seviyelerinde olan yerlilik oranımız bugün yüzde 65 seviyelerine yükselmiştir.

 

FİRMALARIN KAPISI ÇALINIYOR

Kent sanayicisinin koordinasyonuyla, dernek ve SİAD’ların çalışmalarını değerlendirebilir misiniz?

Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği (KÜSİ) ve Stratejik Eylem Planı kapsamında 34 kamu kurum ve kuruluşu ve ilde faaliyet gösteren SİAD temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan KÜSİ İl Planlama ve Geliştirme Kurulu tarafından ildeki sanayi kuruluşları ziyaret edilmektedir. Ziyaretler kapsamında sanayi kuruluşlarının yüksek teknolojili üretim yapmalarının önünü açacak Ar-Ge ve tasarım merkezleri ve devlet destekleri hakkında bilgilendirme toplantıları yapılmaktadır. Ayrıca BTSO’da sektör konseylerinde yer alınmaktadır.

 

“MERKEZ KURMAMIZ ŞART”
Bursa sanayisinde nasıl bir dönüşüm gerçekleşecektir?

Mevcut OSB’lerin altyapıları iyileştirilecek, doluluk oranları ve ihtisaslaşmaları ön plana alınarak, dağınık sanayi alanları OSB’lere ve sanayi alanlarına taşınacak. Çevre kirliliği yaratan sanayiler, ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri ve doğal eşik ve değerler dikkate alınarak yer seçimi yapılmış OSB’lere ve sanayi alanlarına yönlendirilecek, bu bölgelerde kirliliği önleyici tedbirler alınacak. Tarımsal gelişme odağı; Karacabey, Mustafakemalpaşa, Yenişehir’de uygulanacak. Gemlik ilçesi liman bölgesi ve serbest bölgeyi içeren alan lojistik odak alanı olarak tanımlandı. Bursa-Osmaneli/Bilecik arasında yapılacak olan yüksek hızlı tren projesine bağlı olarak, Gemlik liman bölgesine iltisak hattı çekilerek bağlantı sağlanması önerildi. Bursa’da yüksek teknolojili ve yüksek katma değerli ürün üretiminin artırılmasında, üniversitelerin sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamama durumu için, Bursa’da ticarileştirilebilir kritik sektörlerine yönelik olarak (örneğin; tekstil ve teknik tekstil) mükemmeliyet merkezleri gibi Ar-Ge yapacak mekanizmaların oluşturulmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Özellikle otomotiv, savunma ve havacılık, raylı sistemler, denizcilik ve rüzgâr enerjisi gibi ileri kompozit malzeme üreten ve kullanılan sektörlerin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak ve sektörün eksikliği olan ticarileşebilir Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik ‘’İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi’’ (İKMAMM) kurulması için hazırlanan güdümlü proje değerlendirme sürecindedir. Ayrıca, “Nanoteknoloji Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi” kurulması da planlanmaktadır.

*

 Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER FİNANS Haberleri

HAVA DURUMU
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI